Pariz, teološki centar XX veka: međureligijski dijalog
Predavanje i diskusija: Žan-Fransoa Kolosimo, Davor Džalto
U Parizu između dva svetska rata, u senci katedrale Notr-Dam, sastaju se katolički i pravoslavni teolozi. Sa jedne strane tu su jezuiti Anri de Libak, Žan Danielu, dominikanac Iv Kongar. Sa druge strane – ruske izbeglice Georgije Florovski, Vladimir Loski, Leonid Uspenski. Zajedno tragaju za izvorom vere. Istovremeno, Dumitru Staniloae u Rumuniji, Justin Popović u Srbiji upuštaju se u isti poduhvat. Šta nam danas, vek kasnije, govore njihova traganja, koja opstaju kao svedočanstva hrišćanstva naspram izazova savremenog sveta?
Žan-Fransoa Kolosimo je francuski pravoslavni teolog, istoričar, esejista, direktor izdavačke kuće Cerf (koja objavljuje knjige iz oblasti teologije, filozofije, istorije religija), član naučnog komiteta Evropskog instituta za religijske nauke, bivši predsednik Francuskog nacionalnog centra za knjigu (CNL), kao i Instituta Sen-Serž u Parizu. Autor je brojnih kritičkih eseja i dokumentarnih filmova o geopolitičkim mutacijama religioznosti. Njegovi eseji još nisu prevedeni na srpski, a njihovi naslovi, u slobodnom prevodu, glase : Zapad, svetski neprijatelj broj jedan; Turska, nemoguća nacija, Dan Božjeg besa; Ćutnja Anđela; Bog je Amerikanac – o teodemokratiji u SAD-u; Ruska apokalipsa – Bog u zemlji Dostojevskog; Persijski paradoks – jedan iranski zapis; Dvadeset vekova umetnosti; Ilustrovana Biblija Jerusalima; Suviše ljudi – prokletstvo hrišćana Istoka; Zaslepljenost: religije, ratovi, civilizacije; Francuska religija; Sablja i turban – dokle će ići Turska?; Republika i varvarstvo; Raspeće Ukrajine – hiljadu godina religijskih ratova u Evropi
Davor Džalto je teoretičar umetnosti, filozof, teolog i umetnik. Redovni je profesor Univerzitetskog koledža u Stockholmu, i predsednik je Instituta za studije kulture i hrišćanstva (Beograd). U istraživačkom radu se bavi pre svega pitanjima ljudske slobode i stvaralaštva, kao metafizičkim, političkim i estetsko-umetničkim konceptima i fenomenima. Kao autor i priređivač objavio je preko dvadeset knjiga, među kojima se istuču Beyond Capitalist Dystopia: Reclaiming Freedom and Democracy in the Age of Global Crises (2022), Anarchy and the Kingdom of God: From Eschatology to Orthodox Political Theology and Back (2021), i The Human Work of Art: A Theological Appraisal of Creativity and the Death of the Artist (2014), kao i više od sto naučnih studija i eseja. Umetnički deluje u medijima slikarstva i grafike. Za svoj rad na polju ekumenskog dijaloga na prostoru bivše Jugoslavije dobio je više međunarodnih priznanja.
Organizatori : Francuski institut u Srbiji, Evropska kuća Beograd, Institut za studije kulture i hrišćanstva Beograd
Info
Evropska kuća
ugao Knez Mihailove i Zmaj JovineČetvrtak, 13. februar 2025. u 18 sati
Na francuskom i srpskom, prevod obezbeđen. Ulaz slobodan.