Društvene mreže i sloboda izražavanja
Debata o prednostima i sve češćoj upotrebi društvenih mreža kao mesta anonimnog ili javnog obraćanja, ali i o zloupotrebama mogućnosti slobodnog izražavanja. Kako pronaći neophodnu ravnotežu između slobode izražavanja i prava na poštovanje privatnosti? Ukidanje anonimnosti u suprotnosti je sa osnovnim principima web-a i čak interneta koji je omogućio slobodu izražavanja kakva nije viđena u ljudskoj istoriji.
Kakve su regulative u odnosu na objave na mrežama ? Da li brzina i spontanost prilikom pisanja objava mogu da oslobode autore njihove odgovornosti? Kakvi su efekti društvenih mreža na izborne kampanje?…
Učesnici:
- Dominique Reynié, politikolog (uvodno izlaganje)
- Dalibor Petrović, sociolog
- Nevena Ružić, pravnik
- Tamara Vučenović, novinar
Dominik Renije (Dominique Reynié) je profesor na univerzitetu Sciences Po Paris, generalni direktor Fondacije za političke inovacije – Fondapol. Diplomirao je na Sciences Po Paris, doktor je političkih nauka. Njegov rad je usredsređen na transformacije političke moći, javnog mnenja, na izborna kretanja, populizam u Francuskoj i Evropi. Prvi je govorio o konceptu « patrimonijalnog populizma » (koji se odnosi na zabrinutost pripadnika evropskih država zbog stalnog preispitivanja njihove materijalne baštine, njihovog nivoa i načina života, kao i kulturnog nasleđa, usled ekonomske globalizacije i demografskog starenja).
Bivši je stručnjak pri Evropskoj komisiji i često je pozivan da učestvuje u medijskim javnim debatama. Bivši je stručnjak pri Evropskoj komisiji, član francuske Nacionalne konsultativne komisije za prava čoveka i Observatorije za decentralizaciju Senata. Često je pozivan da učestvuje u debatama u Francuskoj i Evropi.
Autor je brojnih eseja i istraživačkih radova, od kojih izdvajamo sledeće (nisu prevedeni na srpski, naslovi su navedeni u slobodnom prevodu): Trijumf javnog mnjenja ;Socijal-nacionalistička vrtoglavica ; Prelom Zapada: rađanje evropskog mišljenja ; Evropski izbori u junu 2004. ; Populizmi: fatalni nagib (delo koje je 2012. proglašeno najboljom knjigom iz oblasti politike i dobilo Nagradu Poslanika, a čije je prošireno izdanje objavljeno 2013. pod naslovom Novi populizmi
Koautor je dela : Razum države. Politika i racionalnost ; Moć državnog razuma ; Politike interneta ; Rečnik glasanja
Pod njegovom direkcijom objavljena su dela : Ekstremna levica, odumiranje ili renesansa?
Vrednosti islama ; Evropsko mišljenje ; Kuda ide demokratija? Demokratije pod pritiskom ; Evropski izbori 2019. ; 2022, populistički rizik u Francuskoj
Dalibor Petrović je doktor sociologije. Vanredni je profesor sociologije na Univerzitetu u Beogradu gde predaje na Saobraćajnom, Filozofskom i Ekonomskom fakultetu na svim nivoima studija kao i na master studijama Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta Umetnosti.
Objavio je tri knjige, od kojih dve kao autor – Društvenost u doba interneta (2013) i U međumrežju (2008) i jednu kao priređivač – Internet i društvo (2014), kao i preko 50 naučnih radova u domaćoj i međunarodnoj periodici. Nagrađen je Plaketom Društva za informatiku Srbije za najbolji naučni rad u 2014. godini – za knjigu Društvenost u doba interneta i prvi je sociolog koji je poneo ovo priznanje. Stalno je angažovan od strane Evropske komisije u procesu evaluacije međunarodnih projekata kao ekspert u oblasti etičke ocene naučnih istraživanja. Pored toga, učestvovao u velikom broju međunarodnih projekta pod pokroviteljstvom Evropske komisije, the London School of Economics, UNICEF-a, i drugih.
Tamara Vučenović je novinarka, vanredni profesor na Fakultetu za menadžment Univerziteta Metropolitan, teoretičarka medija i kulture. Emisiju „Digitalne ikone“, posvećenu primeni novih tehnologija u kulturi, umetnosti, nauci i društvu, uređuje i vodi od 2002.
Završila je doktorske studije na Filološkom fakultetu u Beogradu. U 2010. proglašena je za najboljeg IT novinara i dobila priznanje „IT globus“. Dobitnica UNICEF-ove nagrade 2003. za profesionalno i etičko medijsko izveštavanje o prevenciji digitalnog nasilja nad i među decom.
Nevena Ružić je dugogodišnja konsultantkinja za zaštitu podataka o ličnosti, bezbednost podataka, slobodu informacija i izražavanja, u zemlji i inostranstvu. Od 2022. je na listi eksperata Saveta Evrope za oblast zaštite podataka o ličnosti. Više od 10 godina bila je pomoćnica generalnog sekretara Službe Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, zadužena za usaglašenost propisa i prakse.
Info
Francuski institut u Srbiji, Beograd
Knez Mihailova 31Petak, 21. mart 2025, 18 sati
na francuskom i srpskom, prevod obezbeđen, ulaz slobodan