Kraj Prvog svetskog rata na Balkanu
Francuski institut u Srbiji i Balkanološki institut organizuju dva okrugla stola u Beogradu i Nišu:
Sreda 12. septembar 2018, 19h00
Beograd | Francuski institut, Knez Mihailova 31
Upoređivanje borbenih iskustava između zapadnog i balkanskog fronta
Trojica istoričara vodiće razgovor o sagledavanju mesta koje Istočni front zauzima u našem zajedničkom sećanju, u sećanju jugoistočne i zapadne Evrope, kao i o sagledavanju ključne uloge, vojne i strateške, koje su borbe na Balkanu tokom Prvog svetskog rata odigrale u uspostavljanju nove ravnoteže u Evropi.
Učesnici: Fransoa Koše (Univerzitet u Loreni, Mec), Žan-Noel Grandom (Univerzitet u Loreni, Nansi), Florin Turkanu (Univerzitet u Bukureštu).
Ulaz slobodan / simultani prevod, francusko-srpski
Petak, 14. septembar, 12h00
Niš | Univerzitet u Nišu, Univerzitetski trg 2, multimedijalna sala, broj 8
Proboj Solunskog fronta i oslobađanje Srbije
Pogled na poslednju, odlučujuću, epizodu Velikog rata na Balkanu, na oslobađanje gradova u Srbiji od strane Istočne armije i završetak borbi na Istočnom frontu.
Učesnici: Frederik Gelton, vojni istoričar, bivši savetnik pri Istorijskom odeljenju Odbrane (Pariz), Vojislav Pavlović, istoričar, direktor Balkanološkog instituta SANU.
ulaz slobodan / prevod obezbeđen, francusko-srpski
Info
Balkanološki institut SANU, uz podršku francuske Fondacije za obeležavanje stogodišnjice Velikog rata, oranizuje u Beogradu (u zgradi Srpske akademije nauka i umetnosti), u sredu 12. i četvrtak 13. septembra, međunarodni naučni skup „Kraj rata na Balkanu (1918-1923)“, koji će okupiti austrijske, engleske, francuske, grčke, italijanske i srprske istoričare.
Zainteresovani istoričari i ljubitelji istorije mogu prisustvovati seminaru (koji će se odvijati na francuskom i engleskom jeziku ), uz prethodno prijavljivanje putem mejla na adresu Balkanološkog instituta.Izdavačka kuća Prometej (Novi Sad) objavljuje uskoro, uz ljubazno odobrenje njegovih potomaka, originalno izdanje na srpskom Ratnih memoara (1918-1920) vojvode Franša d’Eperea, koje je stručno priredio Vojislav Pavlović.